21 Şubat 2012 Salı

Karla değil TIR'la savaş!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı ziyarette, yoğun kar yağışı nedeniyle kapanan yolları anlatırken, “Çok ağır kış şartları yaşıyoruz."dedi

Hem yoğun kar yağıyor, hem de tipi oluyor. Yollar kapanıyor. Yalnız, yollarda kar temizliğinden çok TIR temizliği oluyor. Tedbirsiz sürücüler karla mücadele çalışmalarını ağırlaştırıyor” dedi.

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, soğuk ve yağışlı havanın tüm Türkiye’de etkili olmasıyla birlikte birçok il ve ilçede kapanan yollardaki çalışmaları değerlendirirken, “Biz aslında kar temizliğinden çok TIR temizliği yapıyoruz. Karla yaptığımız mücadele, tedbirsiz yola çıkan TIR’ların kayması, çalışmaları zorlaştırıyor. Gerçekten çok ağır bir kış yaşıyoruz. Kar ve tipi birleşince şartlar zorlaştı” dedi.

Hürriyet’e ziyaret

Binali Yıldırım, Hürriyet Gazetesi’ne yaptığı ziyarette Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Yayın Koordinatörü Fikret Ercan ve Ankara Temsilcisi Metehan Demir’in de aralarında bulunduğu yöneticilerle görüştü. Hürriyet’in birinci sayfasının hazırlandığı toplantıya da kısa süre katılan Yıldırım, gündeme ilişkin soruları yanıtlarken kar yağışı nedeniyle kapanan yollara değindi: “TIR’lar için standartlar aslında belli. Lastiklerdeki diş derinliği 1.6 milimetre olmalı. Avrupa’da bunun standardı 2.1. Buna rağmen bazı tedbirsiz TIR sürücüleri ‘beni idare eder’ diyerek bu kurallara uymuyor. Böyle olunca da kafası ters dönerek yolu adeta bir köprü gibi kapatan TIR’larla mücadele başlıyor.”

Muayene için lastik kiralıyor

Yıldırım, “araçlarda kar lastiği olmasına rağmen, zincir şartı aranmasının doğru olmadığı” eleştirilerini de haklı bulduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Artık teknoloji çok gelişti. Kış şartlarına uygun lastik varken zincir şartı aranmamalı. Bu konunun düzeltilmesi için çalışacağız. Zincir yollara da zarar veren bir yapı. Kar lastiği varsa gerek olmamalı. Tabi Türkiye’de bazı kişiler inanılmaz yollara başvurabiliyor. Araç muayenesine giderken, zincir kiralayanlar vardı şimdi bizim 1.6’lık diş derinliği standardını sağlamak için muayeneye giderken lastik kiralayıp sonra çıkaranların olduğunu duyuyoruz.”

Yolda kalınca beni arıyor

Kar yağışı nedeniyle yolda kalan vatandaşlardan kendisini arayanlar da olduğunu ifade eden Yıldırım, şunları anlattı: “Vatandaş ‘Yolda kaldım’ diye bana ulaşıyor. Bölgedeki görevlilere haber veriyoruz. Onlardan, ‘Orada yol kapalı değil’ yanıtı geliyor. Bunun üzerine oralarda yakın tanıdığımız insanlarla bağlantı kuruyoruz. Yolun kapalı olduğu bilgisi doğrulanıyor. Bunu çalışanları eleştirmek için söylemiyorum. Arkadaşlar zaman zaman yetişemiyorlar. Ancak, iletişim çağında yolda kalan her yere durumunu bildirmek üzere başvurabiliyor, beni bile buluyor. Yolda kalan yolcular kurtarılana kadar aklımız orada kalıyor.”

Teknolojiye yatkınlık sadece kullanmakla kalırsa olmaz

FATİH Projesi’nde ilk akıllı tahtaların ve tablet bilgisayarların alımının yapıldığını vurgulayan Binali Yıldırım, şunları söyledi: “İlk pilot ihalelerde yerli katkısına dikkat edildi. 3 bin 600 derslikte akıllı tahtalar var. Bilgi toplumu projesi için fırsat olarak görüyoruz. Cari açıkta enerjiden sonra elektronik ikinci sırada. Bu sektörde 14 milyar doları aşan ithalat söz konusu. Sadece kullanan, tüketip atan bir ülke olmamamız lazım. Bu kullanımdan memleketin de bir kazancı olmalı.”

‘Sakıncalı durum’ var, yerli arama motoru oluşturmak gerekiyor

DÜNYANIN en büyük arama motoru Google’ın 1 Mart’tan itibaren gizlilik politikasını değiştireceğini açıklamasının ardından Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım da, “bilgi güvenliği”ne odaklandı. Yıldırım, “Türkiye’den de bir yerli arama motoru çıkmalı” dedi. Yıldırım, şu değerlendirmeyi yaptı: “Türkiye, dünyadaki iletişim trafiği araştırmalarında ilk 5’te yer alıyor. Bakıyoruz arama motorları, insanların kişisel bilgilerini kendi varlıkları gibi görüyor. O bilgileri çeşitli kuruluşlarla kendi istekleri doğrultusunda paylaşıyor. Bu, çok sakıncalı bir durum. ‘Sosyal medyada alışkanlıklarla ilgili bilgilerin kaydını tutarım sonra gerektiğinde birileriyle paylaşırım’ diyorlar. İşin bu tarafı rahatsız edici. İşte bu nedenle Türkiye’nin kendi arama motorunun olmasını istiyoruz. Bu konudaki çalışmaları da destekliyoruz. Bizim amacımız bir takım dayatmaların karşısında durmak. Biz, insanların önünde farklı arama motoru seçeneklerinin olmasını istiyoruz. Son karar verici elbette kullanıcılar olacaktır.”

3’üncü köprü ihalesi için titiz çalıştık, bu sefer talep olacak

ULAŞTIRMA, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Boğazı’na 3’üncü köprüyle ilgili çalışmaları şöyle dile getirdi:

Öncelikle 3’üncü köprüyü gereksiz bulanların ortaya attığı tezleri doğru bulmuyorum. Bugün İstanbul’un Avrupa-Anadolu yakası arasındaki araç trafiği sırasında yaşanan dur kalkların yıllık faturası 3.5 milyar lirayı buluyor. Bunu, hem boşuna tüketilen yakıt, hem de yollarda geçen zamanla hesaplıyoruz.

Daha önce 3’üncü köprü ve bağlantı otoyollarını birlikte ihaleye çıkardık. 6.2 milyar dolarlık finansman günümüz şartlarında ağır geldi. Avrupa’nın içinde bulunduğu kriz, bu finansmanı bulmayı güçleştirdi. Bunun üzerine yeniden çalışmalar yaptık, titiz hesaplar ortaya koyduk.

Nisan ayında 3’üncü köprü ve 90 kilometrelik yakın otoyolu birlikte “yap-işlet-devret” şeklinde ihaleye çıkaracağız. Kalan otoyolları da biz bütçeden eş zamanlı olarak 3 yılda yapacağız.

Bunun için gerekli kaynağımız var.

Bize ulaşan bilgiler, bu sefer 3’üncü köprü ihalesine ilginin olacağını gösteriyor.

Baz istasyonları kamu spotuyla anlatılabilir

BAZ istasyonlarının yaydığı dalga ile ilgili kanıtlanmış bir zararın olmadığını savunan Binali Yıldırım, 81 ilin valiliklerine genelge göndererek baz istasyonlarının kurulması ve işletilmesi konusunda valiliklerden her türlü kolaylığı sağlamasını istediğini anlattı. Yıldırım, “Cep telefonlarıyla iletişim kurmak istiyorsak baz istasyonlarının olması gerekiyor. Baz istasyonları için uyguladığımız standart Avrupa’nın dörtte biri. Ben kendim ölçüm yaptım. Kamu spotlarıyla televizyonlarda anlatabiliriz. İnternette ilgili bilgileri de spotlarla verebiliriz” diye konuştu.

İletişim teknolojilerinde Şırnak-İstanbul aynı olmalı

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bölgesel teşviklerin çeşitlendirileceğini bildirdi. Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), İstanbul Kalkınma Ajansı, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin katkılarıyla kurulacak Eğitim ve Teknoloji Danışmanlık Merkezi’ne ilişkin toplantıya katılan Yıldırım, çok dinamik olan sektöre sürekli yatırım gerektiğini dile getirdi. Yıldırım, şöyle konuştu: “Bilişim sektörünün istihdamdaki katkısı OECD’de yüzde 6, Türkiye’de ise yüzde 1.5. Bilgi iletişim teknolojilerinde bölgesel ve ulusal düzeyde sayısal uçurum önem arz ediyor. Şırnak’ta erişilebilirlik düzeyi ne ise İstanbul’da da onun olması lazım. Bilgi otobanlarını yurdun her köşesine ulaştırdık. Bize düşen ne görev varsa hepsini yapmaya hazırız.”

Acarer: 3 yıl içinde 70 bin eleman lazım

BİLGİ Teknolojileri Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, önümüzdeki 3 yıl içinde 70 bin civarında elemana ihtiyaç olacağını belirterek, “Bu kadar elemanın üniversitelerde yetiştirilmesi olanaksız. Biz geleceğin bilişimle geleceğine inanmış bir sektörüz. Bu nedenle bu vizyona ulaşmamız için ara eleman ihtiyacını hızlı karşılamamız gerekiyor” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın katıldığı Hürriyet’in birinci sayfasının hazırlandığı toplantıda (soldan sağa) Yazı İşleri Müdürleri Doğaner Gönen ve Necdet Doğan, Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Yayın Koordinatörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetecilik Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Ankara Temsilcisi Metehan Demir yer aldı.
İHLAS SON DAKİKA

Hiç yorum yok: